התאחדות בולאי ישראל | Israel Philatelic Federation
חיפוש בקטלוג
חיפוש לפי
נושא:
שנה:
קטלוג:
חפש
חגי האורים - הנפקה משותפת ישראל-הודו

חגי האורים 20 שנה ליחסים הדיפלומטיים הנפקה משותפת ישראל – הודו

בשנת 1992 כוננו ישראל והודו יחסים דיפלומטיים מלאים. מאז התחזקה הידידות בין שתי המדינות והיא כוללת כיום שיתוף-פעולה חקלאי, פיתוח משותף של מדע וטכנולוגיה, שותפות בניהול מים, מסחר משגשג, ועוד. בין שתי הציוויליזציות העתיקות מתקיים קשר איתן, המבוסס על ערכים נצחיים דוגמת ניצחון האמת על השקר, ניצחון הידע על הבערות וניצחון החירות על השעבוד.
חג האורים - חנוכה
חג החנוכה נועד לציין את ניצחון המכבים על אויביהם - המלכים ההלניסטים מבית סלווקוס, ואת הנס שנעשה בזמן חידוש עבודת הקודש בבית-המקדש בירושלים. בכל אחד משמונת ימי החג נהוג להדליק נרות בפתח הבית, על מנת לפרסם את הנס.
בשנת 167 לפני הספירה אסר המלך ההלניסטי אנטיוכוס הרביעי על התושבים היהודים של ארץ ישראל ללמוד תורה ולקיים את מצוות היהדות. מתתיהו החשמונאי ובניו הנהיגו את העם למרד נגד השלטון האכזר, ולאחר קרבות קשים הצליחו לשחרר את ירושלים ואת בית-המקדש.
בתלמוד הבבלי (מסכת שבת, כא, ב) מתואר כיצד מצאו המכבים בבית-המקדש רק פך אחד קטן של שמן טהור, אשר ניתן היה להדליק בו את מנורת המקדש ליום אחד בלבד. נעשה נס והשמן הספיק לשמונה ימים, עד שהושלמה ההכנה של כמות נוספת של שמן טהור. לזכר הנס נקבע כי החג יימשך שמונה ימים.
נרות החנוכה מסמלים עבור העם היהודי את ניצחון הטוב על הרע ואת ניצחון הצדק על העוול. החנוכייה המצוירת בבול עוצבה בהשראה של חנוכייה עשויה עץ, שמקורה בקהילת יהודי בומביי שבהודו.
חג האורים - דיפאוואלי
דיפאוואלי הוא החג החשוב והשמח ביותר בלוח השנה ההודי. בסנסקריט - השפה ההודית העתיקה - המילה "דיפאוואלי" משמעותה "שורת האורות", ובמהלך החג נהוג להציף את הבתים והרחובות באלפי נרות, פנסים וזיקוקין-דינור.
מקורו של החג הוא בסיפור המפורט בספר "רָאמָיָיאנָה", אחד מכתבי הקודש ההודיים החשובים ביותר. בספר זה מתוארות הרפתקאותיהם של ראמה, בן המלך שגורש מן הארמון על לא עוול בכפו, ושל סיטה, רעייתו הנאמנה.
תקצר היריעה מלהציג את הסיפור המרתק, כיצד נחטפה סיטה בידי השד הרע רוואנה, וכיצד הצליח ראמה להצילה בסיועו של האל-הקוף האנומאן. ברגעי השיא של הסיפור, לאחר קרב גדול, הרג ראמה את השד הרע, ותומכיו הרבים הזמינו אותו ואת סיטה רעייתו לשוב ולמלוך בממלכת אביו. הם סימנו את דרכו חזרה לארמון בשביל ארוך שהורכב מאלפי נרות ופנסים.
ההודים מאחלים לעצמם, כי אותו שביל אורות, שהנחה את ראמה לעבר נצחונו הצודק על יריביו הנוכלים, ינחה גם את החוגגים בני ימינו לחיים טובים יותר של צדק ונאורות.

תיאור הבולים
בול חג האורים - חנוכה
העיצוב של החנוכייה מבוסס על תצלום באדיבות Aylon Bhinjekar Samson © www.ayalon.com