התאחדות בולאי ישראל | Israel Philatelic Federation
חיפוש בקטלוג
חיפוש לפי
נושא:
שנה:
קטלוג:
חפש
אתרי צלילה בישראל

 אתרי צלילה בישראל

 

בחלקו של הצולל בישראל נפלה הזכות ליהנות משתי סביבות ימיות שונות מאוד זו מזו – הים התיכון וים סוף – כל אחת מהן מרתקת ובעלת קסם אישי משלה. מבחינות רבות שני העולמות התת-ימיים האלה הם ניגודים מושלמים: האחד שקט ורגוע ומימיו הצלולים והשקופים חושפים עולם צבעוני ומלא חיים, ואילו משנהו הפכפך וסוער לפרקים, ומימיו האטומים מסווים את כל הטוב אשר בתוכם. מי שצולל כאן וגם כאן יודע שעל אף ההבדלים הם חולקים לפחות דבר אחד במשותף: בשניהם רוחש מתחת לפני השטח עולם מורכב ויפהפה של טבע פראי, השמור רק לאותם אנשים שישכילו להכניס את ראשם למים.

הקניון, אכזיב

קניון אכזיב הוא כנראה השונית הים-תיכונית המרשימה ביותר באזורנו. זהו שבר בקרקעית הים שנמשך מספר קילומטרים מאכזיב ועד ראש הנקרה במרחק של כקילומטר אחד מהחוף. לצלילה בקניון מגיעים בסירה של אחד ממועדוני הצלילה בצפון, וצוללים לאורך מקטע אחד של השבר הזה והקיר הדרמטי שהוא יוצר. לאורך הקיר ניתן להבחין במערות ובסדקים רבים, בהם נחבאים דגי דקר גדולים, מחבטנים מרשימים, להקות של דגי ברקן, תוכינונים ים-תיכוניים ועוד.

ארכאולוגיה ימית, קיסריה

על פני שטח סלעי נרחב, בינות למערות ולקשתות סלע היוצרות טופוגרפיה מעניינת, פזורים על קרקעית הים אוצרות ארכאולוגיה מרתקים ובהם עוגנים, כדים עתיקים ועמודי שיש. הצלילה בתחומי הנמל העתיק של קיסריה היא שילוב של כל אלה עם שונית ים-תיכונית סלעית טיפוסית. היציאה לצלילה הזו מתבצעת מתוך הגן הלאומי, ממועדון הצלילה שקיים במקום, ממנו יורדים במדרגות אל מול שובר הגלים ושוקעים אל קרקעית הים.

סלע משה, אילת

שמו של סלע משה, השוכן מול חוף אלמוג, הולך לפניו כאזור העשיר ביותר בדגי שונית בחופי אילת. מעומק תשעה מטרים ועד כמעט לפני המים הוא מוקף באלמוגים ובחגיגה שלמה של יצורי שונית ולהקות דגים גדולות וצבעוניות. גם חלקו העמוק יותר של חוף אלמוג הוא כולו מרבד של אלמוגים צפופים, והצלילה שמתחילה בצד העמוק ומסתיימת באזור הרדוד סביב סלע משה, היא אחת היפות שאפשר לבקש באזורנו. כמו מרבית האתרים באילת, זהו אתר נגיש ונוח לכניסה מהחוף – היישר מול המזח הדרומי מבין השניים שבחוף אלמוג.

אח"י סופה, אילת

ספינת הטילים אח"י סופה, שהוברחה ארצה במבצע אמיץ במיוחד, היא צלילת ה-wreck (לאונייה טבועה) הפופולרית ביותר בישראל. אחרי שטובעה ב-1994 על ידי ההתאחדות הישראלית לצלילה כדי להוות אתר צלילה, שינתה הספינה את פניה והפכה לשונית מלאכותית מרהיבה המושכת אליה אלמוגים ססגוניים, ספוגים הדורים, מורנות ענקיות ושאר בעלי חיים מרתקים. במיוחד מרשים בה אזור הגשר הפתוח של הסטי"ל, שם צבע האלמוגים הרכים בוהק במיוחד, ואוכלוסייה קבועה של דגי זהרון משחרים לטרף בתוך ענן צפוף של דגי זכוכית – מראה מרשים מאין כמוהו.
ההגעה לאתר זה נוחה במיוחד: נכנסים למים בחוף הווילג’ ופשוט צוללים היישר מזרחה מעל המדרון הצלול עד שצלליתו של כלי השיט הטבוע מתגלה במעמקים.

 

אמיר גור, מדריך צלילה וביולוג ימי

מחבר הספר "מתחת למים – 44 אתרי צלילה בישראל"

ההתאחדות הישראלית לצלילה היא עמותה שהוקמה בשנת 1966 ע"י יוצאי חיל הים ואנשי האגודה לארכאולוגיה תת-מימית. ההתאחדות מוגדרת כמלכ"ר ומאגדת בתוכה אלפי צוללים. מטרתה לקדם את ספורט הצלילה בישראל.

ההתאחדות עוסקת בתחומים שונים ומגוונים – פיתוח מערכי הדרכה לכל רמות הצלילה, הסמכת צוללים ומדריכי צלילה, הפקת כנסים, השתלמויות, תחרויות ואירועים לצוללים, פעילות לניקיון ושימור הסביבה הימית, פעילות קהילתית, הנגשת הצלילה לכל חלקי האוכלוסייה, הקמה ותחזוקה של אתרי צלילה ופעילויות נוספות.

עד היום הטביעה ההתאחדות 10 ספינות בחופי הארץ – בים התיכון ובים סוף – כדי שישמשו אתרי צלילה. כמו כן תרמה ההתאחדות להקמת אתרים נוספים, כגון פארקים ארכאולוגיים תת-ימיים, מיזמים מדעיים ואתרי הנצחה.

לירון תירוש

מנכ"ל, ההתאחדות הישראלית לצלילה